Flickr Photostream

13.6.12

תערוכת תכשיט ישראלי 6 . I Am An Other


גם השנה הגעתי לפתיחת תערוכת "תכשיט ישראלי" המתקיימת זו הפעם השישית במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. התלבשתי יפה ויחד עם חברתי הטובה מתקופת חיי הסטודנטיאליים הלכתי לראות את הביאנלה לתכשיטים, בתקווה למצוא את חברי המעצבים הצעירים. לצערי הרב נוכחתי לגלות כי רק מעטים מהם היו שם, והתצוגה בכללותה היתה צרה מדי ולא מספקת, אך למרות זאת גם הפעם החלטתי לא להלאות אתכם בביקורת או מרמור על עולם העיצוב בארץ, אלא להמשיך להתרכז בעיצובים שאהבתי בתערוכה. תהילה לוי הינדמן . סובלה
חומרים אורגניים, דבק עצמות
צילום: יגאל פרדו
תהילה לוי הינדמן יצרה יצור כלאיים של שממית מיובשת ולה כנפי פרפר. החיבור בין מעטפת המאזכרת מוות לבין כנפיים צבעוניות מלאות חיות יוצרת ערבוב בין הגשמיות לרוחנית, כזיכרון ל"אחר" החי בתוכה.


35 צורפים ומעצבים שונים מהארץ  התבקשו להתייחס למושג ה"אני האחר", ה"אלטר אגו". מושג עתיק יומין  המקושר לעולם הפסיכולוגיה ומתאר זהות נוספת, שונה הקיימת באדם. מושג זה מהווה את נקודת המוצא, ומתקיים בכל אחד מהפריטים המוצגים. הדיאלוג והדיונים הרבים בין משתתפי התערוכה, אודות השימוש במושג בתחומים שונים, בינהם: התרבות, הפסיכולוגיה, הביולוגיה, הפילוסופיה והכלכלה, הוביל את כל אחד מהמשתתפים לפרש את המושג מתוך נקודת מבט אישית שלו ומתוך מבט פנימי כיצד ניתן לבטא ולחשוף משהו מעצמם באובייקט. כולם יצרו במיוחד לתערוכה תכשיטים לעצמם, אשר איתם הם אף מצולמים בקטלוג התערוכה.

משתתפים: מירב אוסטר רוט, מיכל אורן, ביאנקה אשל גרשוני, אלה באואר, ורד בבאי, יעקב בלוך, שירלי בר-אמוץ, נעמה ברגמן, טל גור, לנה דובינסקי, נירית דקל, אדה ורדימון גודנסון, נגה חדד, דנה חכים, עתי חן, דורון טאובנפלד, מיכה יחיאלי, שחר כהן, תהילה לוי הינדמן, הדס לוין, גרגורי לרין, ליאוני פילפוט, עינת פרימו, גד צ'רני, יעקב קאופמן, אילן קורן, ורד קמינסקי, אסתר קנובל, דורון רבינא, Reddish (נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן), גליה רוזנפלד, קובי רוט, יפיה רוסק, סיוון שושן, דגנית שטרן שוקן.


אוצרת: נירית נלסון
ורד בבאי . ללא כותרת
כסף, נחושת

צילום: יגאל פרדו
ורד בבאי ליפפה חוטי נחושת על גבי טבעות כסף. בשתי טבעות השתמשה בעבודתה בגורם חיצוני בלתי ניתן לשליטה - אש. ואילו בשתיים האחרות הצליחה לנטרל בעזרת הקישוטיות את השימושיות שלהן.
מירב אוסטר רוט . 20% ספינה טרופה
זהב 14 קראט, עץ
צילום: יגאל פרדו
מירב אוסטר רוט יצרה ספינה המורכבת מענף עץ מכופף, המותח שרשרת זהב עליה תלויים תרנים מזהב, כרישום קווי תלת ממדי. שם היצירה נגזר משיר של המשוררת הצעירה עדי תשרי: "גוף הוא 80% מים, 20% ספינה טרופה". העבודה נוצרה בזמן שהייתה בחופשה בקוסטה ריקה, לאחר שראתה בדמיונה אדם שהוסיפו לו תרנים ואלה אפשרו לו לפרוש מפרשים ולשוט למרחבים.

עינת פרימו . ארנב, "את נראית כמו ארנבת"
כסף, רזין, צבענים
צילום: יגאל פרדו
עינת פרימו יצרה דימויים גרפיים נאיביים בצמדים: ראש ילדה וראש חיה. היא משתמשת בקווים פשוטים אך בטכניקה מורכבת בה היא מלחימה כדורי כסף זעירים זה לצד זה, ולאחר מנקבת וממלאת ברזין מעורבב בצבען ויוצרת דימויים גרפיים נאיביים.

גרגורי לרין . קורבנות חולשה, הפיזור והייסורים

כסף 925, שטר של 20 ש"ח, אפוקסי, אמייל קר, צבען

צילום: יגאל פרדו
גרגורי לרין יצר סיכות ושרשרת עשויות שטרות של 20 ש"ח בהן מופיע דימוי דיוקנו של משה שרת. כאשר חימם את השטר, גרם לו להתכווץ ובכך הצליח לעוות את הדיוקן הממלכתי של שרת ולחשוף פנים אחרות. ניתן לזהות מעין יצורי כלאיים של דמות ממלכתית זו ושל דמויות דמיוניות.

קובי רוט . Hideaway
כסף
צילום: יגאל פרדו

קובי רוט יצר בקווים רגישים, סדרת רישומים של חיות במתכת, באמצעות משחק בחומר ובטכניקה חיפש אחר הדימוי המתגבש. הוא מגונן על הצבי המסמל פחד קיומי, כאשר מתארו כמציץ ממקום מחבוא .ליאוני פילפוט . For Me / For you
פליז מצופה כסף, חוטי פוליאסטר, פנינים מלאכותיות
צילום: יגאל פרדו
ליאוני פילפוט יצרה שתי סדרות של שרשראות שלכאורה נראות זהות בצורתן, כאשר כל אחת מהן שונה מרעותה באיכות החומרים. בראשונה השתמשה בכסף, פנינים וחוטי משי צבועים ביד ואילו בשנייה השתמשה בפליז מצופה כסף, פנינים מלאכותיות וחוטי פוליאסטר. דבר המדמה את השוני בין הסובייקט לבין השתקפותו במראה.
דורון טאובנפלד . ללא כותרת 
פנימיות של אופניים, גומיות וחלקי מתכת ממוחזרים
צילום: יגאל פרדו
דורון טאובנפלד לקח את נושא הריבוי והביאו למצב של עודף, כשהמניע העיקרי ביצירתו היא האובססיה. שני הענקים שייצר עמוסים ומורכבים מפנימיות של אופניים, חלקי גומי שונים המשמשים למוצרים תעשייתיים וחלקי מתכות. 


התערוכה תוצג עד ה 20 בנובמבר
מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב . רח' חיים לבנון 2, רמת אביב
שעות פתיחה . ימים א-ד 10:00-16:00 יום ה 10:00-20:00 ימים ו-ש 10:00-14:00

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה